7. listopadu 2014
Prezentace aktivit projektu na školách
V průběhu října a listopadu jsme navštívili různé základní a střední školy v České republice, kde jsme prezentovali náš projekt a výukové aktivity jako jsou např. muzejní kufřík, historická hra Osudy a kariéry a dobové zvukové záznamy (pusťte si něco z naší skvělé antologie zvuku!)
ZŠ Sirotkova, Brno, 17. 10. 2014 ZŠ Polnička, 20. 10. 2014
ZŠ Libchavy, 22. 10. 2014 Obchodní akademie Brno, 22. 10. 2014
ZŠ Pečky, 24. 10. 2014 ZŠ Kly, 30. 10. 2014
3. ZŠ Rakovník, 4. 11. 2014
Fotografie ze "Setkání s historií", které se konalo 6. 11. 2014 na Gymnáziu Ostrava - Harbůvka najdete zde:
10. července 2014
Exkurze do Terezína
17. a 23. června jsme jeli se studenty vítězných škol vzdělávací soutěže Vzpomínky na 80. léta v Československu na exkurzi do Terezína. Navštívili jsme Malou pevnost, kterou spravuje Památník Terezín a restaurátorské dílny, které se nacházejí v depozitáři Národního muzea ve Velké pevnosti. Viděli jsme hrůzné vězení z období nacismu, ale i zajímavou a pečlivou práci restaurátorů Národního muzea.
Výherci v kategorii ZŠ se stala kvarta Gymnázia Lovosice, v kategorii SŠ se na prvním místě umístila kvinta Gymnázia Frýdlant.
studenti Gymnázia Lovosice v restaurátorské dílně kovu, 17. června 2014
studenti Gymnázia Lovosice v terezínské Malé pevnosti, 17. června 2014
studenti Gymnázia Frýdlant před branou do Malé pevnosti, 23. června 2014
studenti z Gymnázia Frýdlant v dílně restaurátorů Národního muzea na sklo a keramiku, 23. června 2014
4. března 2014
Vzpomínky na 80. léta v Československu
Průběh vzdělávací aktivity
Vzdělávací aktivita Vzpomínky na 80. léta v Československu získala ohlas u základních a středních škol po celé České republice. Celkem se přihlásilo 22 soutěžních kolektivů. Patnáct ze základních a sedm ze středních škol. Během měsíce února a v prvních březnových dnech navštívily koordinátorky projektu Zdeňka Kulhavá a Kristýna Hlavatá všechny přihlášené školy. Navštívily třídy v Brně, Březové u Uherského Brodu, Praze, Benešově, Krupce, Teplicích, Mostu, České Lípě, Lovosicích, Frýdlantu a Liberci.
V každé třídě koordinátorky se žáky rozebraly průběh vzdělávací aktivity a podmínky soutěže. Dále prostřednictvím muzejního kufříku 1989 a jeho předmětů uvedly žáky do období socialistického Československa a přelomových 80. a 90. let. Velice zajímavá byla pro žáky také ukázka tvorby 2D nebo 3D virtuální výstavy, která je jednou z podmínek soutěže. V závěru setkání obdrželi vyučující pro své žáky komiksy 1989, které mohou využít spolu s pracovními listy, které jsou součástí komiksu. Učitelé tak mohou zábavnou formou podpořit výuku o tomto období.
Nyní všechny přihlášené kolektivy pracují na přípravě školních a virtuálních výstav. Na svou práci mají čas do 30. dubna. V tomto období se žáci mohou těšit na setkání s pamětníky, kteří se se studenty podělí o zážitky této doby. S vyučujícími i žáky zůstává náš koordinační tým stále v kontaktu a zodpovídá jim veškeré dotazy, na které nenajdou odpověď v metodikách vytvořených k jednotlivým částem vzdělávací aktivity. Součástí metodik je i didaktická pomůcka v podobě karet využitelná v rámci skupinové práce třídy na tvorbě školní a virtuální výstavy. Při tvorbě této vzdělávací aktivity jsme kladli důraz na dva základní principy vzdělávání – „škola hrou“. Obohacení žáků o informace k novodobým dějinám našeho národa prostřednictvím zábavných a smysluplných aktivit.
Využití médií ve výuce dějepisu
Hořící keř
V Nové budově Národního muzea se sešli tvůrci filmu o Janu Palachovi a studenti gymnázií, základních a středních škol. Film Agnieszky Holland Hořící keř se zabývá událostmi počátku normalizace a vypovídá o alarmujícím činu Jana Palacha a osudech jeho blízkých. První ze tří projekcí proběhla v kině Lucerna v pondělí 21. ledna a po jejím skončení se přes 360 žáků pražských i mimopražských škol vypravilo k pomníku Jana Palacha v horní části Václavského náměstí, u kterého mohli zapálit svíčku. Následně se žáci i jejich učitelé přesunuli do Nové budovy Národního muzea, kde se setkali s tvůrci filmu. Debatě byl přítomen i historik Petr Blažek (USTR), který na filmu úzce spolupracoval se scénáristou Štěpánem Hulíkem, a do debaty přispíval svými odbornými postřehy.
Studenty nejvíce zajímalo, které události filmu jsou ztvárněny podle historických skutečností a které jsou uměleckou licencí. Žáci Gymnázia Jana Palacha z Mělníka byli například překvapeni informací, že po úmrtí Jana Palacha se v jeho rodných Všetatech odehrál spontánní pietní průvod se svíčkami, což je událost, kterou film zobrazuje.
19. září 2012
Využití médií ve výuce dějepisu
Ve stínu
V Nové budově Národního muzea debatovalo ve středu 19. září 2012 přes 160 žáků z pěti pražských i mimopražských škol s hercem Ivanem Trojanem, režisérem Davidem Ondříčkem a scénáristou Markem Epsteinem. Hovořilo se o filmu a o politické situaci v padesátých letech, které se příběh dotýká. Druhá beseda z tohoto cyklu se pak uskutečnila v pátek 21. září za účasti Davida Ondříčka, Ivana Trojana, Kryštofa Muchy a přibližně 150 žáků. Debaty byly pokračováním dlouhodobého vzdělávacího projektu Národního muzea "I zlo může mít pozlátko" a jedním z prvních kroků realizace projektu "Dotkni se 20. století," která má mimo jiné ukázat na možnost využití médií při výuce dějepisu. Besedy se zúčastnily také pilotní školy projektu.
Žáci středních i základních škol a jejich učitelé se po zhlédnutí filmu setkali s tvůrci přímo v Nové budově Národního muzea. Kromě nich byl na obou besedách přítomen i Pavel Douša, ředitel Historického muzea Národního muzea, který přispíval svými postřehy a některé momenty z filmu uvedl do dobového kontextu.
Žáci tak měli možnost získat na dobu padesátých let nejen pohled tvůrce filmu, ale i pohled odborný. Mohli také srovnat, jakým způsobem pracuje se skutečností histografie a filmové umění. Učitelé ocenili možnost přiblížit žákům období padesátých let tímto netradičním způsobem. Ukazuje se, že film je v dnešní době velmi vhodné médium pro přiblížení událostí dějin 20. století.